Monday, July 23, 2018

На патот Прилеп – Битола се судрија полициска „Шкода Јети“ и „Пасат“

Вчера во 21 часот и 20 минути на патот Прилеп-Битола, на клучка „Македонија Пат“, се случила сообраќајна незгода. Сообраќајката се случила помеѓу патничко моторно...

ВИДЕО: Преспа повторно под град, силното невреме прави штети врз родот на јаболкото во...

Силно невреме со врнежи од град ја зафати повторно Општина Ресен. Временските неприлики повторно им задаваат тежок удар на овоштарите во Ресен секоја година. Колкави ќе...

Предадена во употреба детската градинка во ООУ „Рампо Левката“.

Градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска ја предадоа во употреба новата градинка која се наоѓа...

Општина Прилеп и руската амбасада го одбележаа Денот на победата над фашизмот

Општина Прилеп заедно со амбасадата на Руската федерација денеска ја одбележаа 73 годишнината од денот, кога се слави победата над фашизмот во Втората светска...

ФОТО: Страшна глетка од село Тополчани: Циклонот сеуште беснее околу Пелагонија

Циклонот кој ја зафати Македонија деновиве сеуште е активен во повеќе места во државата. Поројни дождови активни се и во Пелагонискиот регион, кои на моменти...

ФОТО: Падна таванот врз пациенти во прилепската болница

Вчера околу 15 часот во прилепската болница се сруши таван во одделението за хирургија. Во собата имало пациенти , а срушените плочи освен што...

Неговите собираат шишиња за да преживеат, а Томе стигна до светски натпревар по астрономија

Ова семејство преживува со една плата и од собирање шишиња. Но, слабата материјална состојба не го спречи Томе Kиријази (18) да напредува во учењето....

Потег на денот: Битолчани покажаа како се респектира и поздравува успехот на најголемиот ривал...

Ракометарите на Вардар во натпревар од рамките на македонскиот Плеј-оф високо го совладаа Пелистер во Битола со 28-43 и ја продолжија победничката серија во...

Анѓушев во посета на Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. Градоначалникот Јованоски и вицепремиерот Анѓушев...

ВИДЕО: Во Прилеп со музиканти свечено пуштена во употреба закрпена дупка со бекатон

Во населбата Точила во близина на училиштето “Орде Чопела”, денес се случила пародија и свечено отварање на закрпена дупка се бекатон. Ова е одраз на...

Последно објавено

Во село Бучин, пронајдена граната од Првата светска војна

ЦРНА ХРОНИКАОрал нива – налетал на артилериска гранатаОбјавено пред 3 часа - 12 јули, 2018Од Mak Fax Жител на крушевското село Бучин при орање нива...

Жбогар од Пелистер: Решението освен за Македонија и Грција ќе биде добро за Регионот...

Решението на долгогодишниот спор меѓу Република Македонија и Република Грција ќе биде добро за двете држави, но и за Регионот и за цела Европа,...

На патот Прилеп – Битола се судрија полициска „Шкода Јети“ и „Пасат“

Вчера во 21 часот и 20 минути на патот Прилеп-Битола, на клучка „Македонија Пат“, се случила сообраќајна незгода. Сообраќајката се случила помеѓу патничко моторно...

Денеска е Спасовден: Не се прави ништо додека не го изедете ова рано науто

Верниците го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник...

Експертите открија: Жените паѓаат на мажи кои изгледаат вака

Студија објавена во едно списание откри дека жените бираат да излезат на состанок со мажи ки највеќе личат на нивните браќа. Имено испитаничките гледале фотграфии...