Monday, July 23, 2018

Општина Прилеп и руската амбасада го одбележаа Денот на победата над фашизмот

Општина Прилеп заедно со амбасадата на Руската федерација денеска ја одбележаа 73 годишнината од денот, кога се слави победата над фашизмот во Втората светска...

ФОТО: Страшна глетка од село Тополчани: Циклонот сеуште беснее околу Пелагонија

Циклонот кој ја зафати Македонија деновиве сеуште е активен во повеќе места во државата. Поројни дождови активни се и во Пелагонискиот регион, кои на моменти...

ФОТО: Падна таванот врз пациенти во прилепската болница

Вчера околу 15 часот во прилепската болница се сруши таван во одделението за хирургија. Во собата имало пациенти , а срушените плочи освен што...

Анѓушев во посета на Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. Градоначалникот Јованоски и вицепремиерот Анѓушев...

ВИДЕО: Во Прилеп со музиканти свечено пуштена во употреба закрпена дупка со бекатон

Во населбата Точила во близина на училиштето “Орде Чопела”, денес се случила пародија и свечено отварање на закрпена дупка се бекатон. Ова е одраз на...

Методија Андонов Ченто, лежел во келијата со број 7, сега и Јане Ченто лежи...

„Методија Андонов Ченто, лежел во келијата со број 7. УДБА тоа не го заборави, сега и Јане Ченто лежи во келијата со број 7....

Нов рудник за мермер во Прилеп и Долнени отвора македонско-турска компанија

Два милиона евра се легнати на сметката на Општина Прилеп, како надоместок од концесијата што македонско-турската компанија „Волостоун“ ја плати на државата за геолошки...

Трагедија го потресе Прилеп: Му паднало возилото од дигалка и го згмечило

Во 18 часот и 40 минути вчера во Прилеп на улица „Василе Павлоски Џгуре“ во сопствената гаража, М.Ќ. додека работел на патничко моторно возило...

Се чисти каналот од Дабничка река во населбата „Тризла 2“

Во населбата „Тризла 2“ се чисти речниот канал на Дабничка Река од насобраниот смет. Прилепската фирма „Алфа и Омега“ во рамките на своите активности за општествена...

Спасовски: Прилеп треба да биди горд што „Центарот за кризи“ се гради во овој...

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со министерот за внатрешни работи во Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски. На средбата беше разговарано за безбедносната состојба...

Последно објавено

Во село Бучин, пронајдена граната од Првата светска војна

ЦРНА ХРОНИКАОрал нива – налетал на артилериска гранатаОбјавено пред 3 часа - 12 јули, 2018Од Mak Fax Жител на крушевското село Бучин при орање нива...

Жбогар од Пелистер: Решението освен за Македонија и Грција ќе биде добро за Регионот...

Решението на долгогодишниот спор меѓу Република Македонија и Република Грција ќе биде добро за двете држави, но и за Регионот и за цела Европа,...

На патот Прилеп – Битола се судрија полициска „Шкода Јети“ и „Пасат“

Вчера во 21 часот и 20 минути на патот Прилеп-Битола, на клучка „Македонија Пат“, се случила сообраќајна незгода. Сообраќајката се случила помеѓу патничко моторно...

Денеска е Спасовден: Не се прави ништо додека не го изедете ова рано науто

Верниците го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник...

Експертите открија: Жените паѓаат на мажи кои изгледаат вака

Студија објавена во едно списание откри дека жените бираат да излезат на состанок со мажи ки највеќе личат на нивните браќа. Имено испитаничките гледале фотграфии...