Monday, March 19, 2018

Река народ во Прилеп – Кордон полиција ги чува домовите на пратениците (фото)

Трет ден по ред прилепчани во голем број излегоа на протест против донесувањето на Законот за употреба на јазиците. Од камената бина на плоштадот “Александрија”,...

Милионски загуби и расипани автобуси за градскиот превоз – тешка состојба во ЈП ПУП

Гледано од финансиски аспект, Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови (ЈП ПУП) се наоѓа во крајно тешка состојба. По завршната сметка за 2017 година, евидентирани...

Масовен протест во Прилеп – Прилепчани против „Двојазичен“ градот под Марковите Кули (ФОТО)

Прилепчани како вчера така и денес се собраа да протестираат против двојазичноста на нивниот град. Уште синоќа беше најавено на ФБ страницата М.П.З Пере...

Сите легендарни прекари на прилепчани: Зошто Олга ја викале „демократија”, Петре „хобио”, а прекар...

Во Прилеп, човек најлесно може да се најде по прекарот. Тој е личната карта издадена од народот. Прекарот е најточната карактеристика на човекот, а...

Тешка сообраќајка на патот Прилеп-Битола, смачкан автомобил и превртен камион, детали (ФОТО)

Двајца возачи, од кои едниот потешко, се повредени во сообраќајна несреќа која денес се случила на патот Битола-Прилеп пред селото Тополчани. Од МВР информираат дека...

Општина Прилеп го одбележа, 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената

Во рамките на одбележувањето на Меѓународниот ден на жената 8.Март, градоначалникот Илија Јованоски, претседателот на општинскиот Совет, Миле Талевски, советници и вработени во Општина Прилеп го...

ГАЛЕРИЈА: Забава, шега и уникатни маски – „Прочка 2018“ во Прилеп (фото)

ГАЛЕРИЈА: Забава, шега и уникатни маски - „Прочка 2018“ во Прилеп

И официјално прилепска „Витаминка“ го купи штипски „Брилијант“ за 7,3 милиони евра (фото)

Денеска „Витаминка“ потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант“ од Штип со Комерцијална Банка АД Скопје. Во сопственост на „Витаминка“ АД Прилеп преминува...

Човек поголем од планина: Прилепчанецот кој го спаси својот колега од сигурна смрт е...

Како што информираа медиумите, во вторникот 23-годишниот Д.Р. од Прилеп 20 минути се борел со водата во канал за наводнување за да го спаси...

Тутунски комбинат Прилеп плати 75 милиони на УЈП и се раздолжи со државата

Новото раководство на прилепскиот Тутунски комбинат-компанија во доминантна државна сопственост, пред истекот на календарската 2017 годна се раздолжи кон државата исплајќајќи долг стар...

Последно објавено

На женкарот ќе му помине машкоста, пијаниот ќе се отрезни, но од „ѓаволската игра“,...

Се си почна како од шала, една вечер чисто од забава влегов во казино со другарите и ете останав заробен 15 години...И така се...

Видео од изгорената викенд куќа на Петар Ристески, пожарот е подметнат и полицијата да...

Сношти околу 22 часот и 30 минути во противпожарната служба во Прилеп било пријавено дека е опожарена викендица на патот за село Волково. Потоа...

Алекс Ружин на Фејсбук: Двојазичност во Битола. Одлична идеја за привлекување на грчи потрошувачи

„Двојазичност во Битола. Одлична идеја за привлекување на грчки потрошувачи. Се полни државната каса преку ДДВ и данок, дуќанџиите остваруваат профит, нивните семејства живеат....

ФОТО: Крушевскиот градоначачник објави „љубовна афера“ на својот фејсбук профил за своја сограѓанка, го...

Од партиската организација на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево, синоќа преку социјалните мрежи се пожалија од скандалозното однесување на крушевскиот градоначалник Томе Христоски, кој наместо да...

ФОТО: Подметнат пожар во викендицата на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, полицијата трага по...

Во 23. часот синоќа е запалена викендицата на Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп. Интервенирала противпожарната единица, а увидот би требало да биде можност...