Monday, July 23, 2018

Големо намалување на просечната нето плата во Македонија

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2018, изнесува 23 158 денари.   Toa e значително намалување во однос на претходниот месец, јануари кога Статистика објави дека...

Се менува законот: Доаѓа крајот на спортските обложувалници во Македонија???

Со измени на Законот се предвидуваат нови давачки за спортските обложувалници кој за еснафот се порака дека Владата сака да му стави крај на...

„Витаминка“ започна со производство на маслото „Брилијант“

„Витаминка“, по преземањето на штипски „Брилијант“ го рестартира производството на познатиот бренд. За таа цел, во погоните во Штип повторно се ангажирани околу 70...

ФОТО: Ленче Николовска со фејсбук одговор до земјоделците, многу зелка има, согледавме ситуација

Земјоделците разочарани од специјалната советничка за земјоделие на премиерот Заев, екс новинарката Ленче Николовска. Разочарани од откупната цена на зелката која секојдневно паѓа, тие се...

Македонските земјоделци се плашат дека Русија ќе ја спушти рампата, тогаш земјоделските производи ќе...

Можноста од воведување економско ембарго за Македонија како одговор на одлуката за протерување руски дипломат од земјава внесе немир меѓу земјоделците, со оглед на...

Директорите на „Еурокомпозит“ избркаа 11 луѓе од работа, обезбедување ги чува директорите на прилепски...

Нема сериозен договор со Владата, нема ниту социјален дијалог помеѓу синдикалците и раководството на прилепски „Еурокомпозит“, компанија- загубар која целосно е во државна сопственост. Решивме...

Кој презеде акции од Комерцијална банка вредни 18 милиони евра?

Големо раздвижување со пакет акции на Комерцијална банка АД Скопје на Македонска берза откако преку блок трансакција се изврши тргување на вкупно 298.003 акции...

Четири години плаќав друг кредит, трпеа моите деца поради тоа што бев жирант

Ретко кое семејство во денешницава нема земено некој кредит. Без некаков кредит, тешко кој може да си ги задоволи потребите. Некој за доградување, или...

Оваа година ако планирате одмор во Грција, бидете подготвени за плус трошоци!

Ако и оваа година имате план да одите на летување на грчките плажи ќе треба да си обезбедите повеќе пари. Според порталот еМагазин, уште пред...

И официјално прилепска „Витаминка“ го купи штипски „Брилијант“ за 7,3 милиони евра (фото)

Денеска „Витаминка“ потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант“ од Штип со Комерцијална Банка АД Скопје. Во сопственост на „Витаминка“ АД Прилеп преминува...

Последно објавено

Во село Бучин, пронајдена граната од Првата светска војна

ЦРНА ХРОНИКАОрал нива – налетал на артилериска гранатаОбјавено пред 3 часа - 12 јули, 2018Од Mak Fax Жител на крушевското село Бучин при орање нива...

Жбогар од Пелистер: Решението освен за Македонија и Грција ќе биде добро за Регионот...

Решението на долгогодишниот спор меѓу Република Македонија и Република Грција ќе биде добро за двете држави, но и за Регионот и за цела Европа,...

На патот Прилеп – Битола се судрија полициска „Шкода Јети“ и „Пасат“

Вчера во 21 часот и 20 минути на патот Прилеп-Битола, на клучка „Македонија Пат“, се случила сообраќајна незгода. Сообраќајката се случила помеѓу патничко моторно...

Денеска е Спасовден: Не се прави ништо додека не го изедете ова рано науто

Верниците го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник...

Експертите открија: Жените паѓаат на мажи кои изгледаат вака

Студија објавена во едно списание откри дека жените бираат да излезат на состанок со мажи ки највеќе личат на нивните браќа. Имено испитаничките гледале фотграфии...