Видео: Нов напад на руската база во Сирија – Русите одговориле на ударот и се уништиле

827

Руската противоздушна одбрана во базата Хмејмим во Сирија соборила неколку мали воздушни цели со непознато потекло, соопшти портпаролот на базата, додавајќи дека нема повредени ниту материјална штета.

– Доцна попладне на 24 април контролата на воздушниот простор на руската база Хмејмим регистрира мали воздушни цели со непознато потекло во близина на аеродромот.

Сите цели се соборени со системите за противвоздушна одбрана во базата, рече портпаролот на базата.

Тој додаде дека нема повредени, ниту дека е причинета материјална штета.

– Руската воздушна база Хмејмим работи вообичаено, додаде рускиот функционер.